Ten rodzaj pieczywa możemy przygotować z różnego rodzaju mąk, jednak najlepiej sprawdzi się Mąka Wrocławska PZZ S.A.
Do ich przyrządzenia nie potrzebujemy zakwasu, dzięki czemu jest to idealny wypiek dla osób zaczynających swoją przygodę z wyrobem domowego pieczywa.
Składniki:
Ciasto:
- 3 i 1/2 szklanki Mąki Wrocławskiej
- 1 szklanka + 2 łyżki ciepłej wody
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka drożdży instant
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
- do posypania: mak, sezam
Roztwór:
- 600 ml wody
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki soli
Wykonanie:
Krok 1
Mąkę wsyp do miski. Wodę wymieszaj z miodem, drożdżami i solą. Całość wlej do miski z mąką. Wymieszać łyżką, następnie zagniataj ciasto przez ok. 3 minuty do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykryj i odstaw na 5 minut, aby ciasto odpoczęło. Następnie wyrabiaj ciasto przez 3 minuty – rękoma na blacie lub hakiem miksera planetarnego.
Krok 2
Ciasto umieść w misce, przykryj folią i odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia (w temperaturze pokojowej). Po tym czasie chwilę ciasto powygniataj, uformuj kulę, umieść z powrotem w misce (pod przykryciem). Całość do lodówki na całą noc.
Krok 3
Następnego dnia wyjmij ciasto z lodówki, pozagniataj na posypanej mąką stolnicy przez około 1 minutę, następnie pokrój na 8 kawałków. Uformuj kulki, w środku zrób dziurkę i formuj w dłoniach kształt bajgla, rozciągając delikatnie aby powiększyć otwór (minimum 2 – 3 cm). Odłóż na ok. 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia.
Krok 4
Roztwór: w głębokim garnku zagotuj wodę. Zmniejsz ogień, dodaj miód, sodę i sól, wymieszaj do rozpuszczenia. Wkładaj po 3 – 4 bajgle i gotuj po minucie z każdej strony. Odkładaj na blachę do pieczenia wyłożoną papierem i od razu posypuj makiem, sezamem.
Krok 5
Tak przygotowane bajgle wstaw do piekarnika nagrzanego do 200℃ i piecz przez ok. 20 minut na złoty kolor.
Bajgla podawaj z ulubionymi składnikami.
Smacznego!