Blog

Ciasto to podstawa każdej pizzy. Podstawą ciasta jest mąka

data
Czytanie 3 min
Makaron farfalle Kawałek pizzy Makaron ravioli Spaghetti Chleb

Mało kto wie, ale historia pizzy rozpoczęła się w starożytnej Grecji. Dopiero później pieczony placek z ziołami przywłaszczyli sobie Włosi i nadali mu odpowiednią nazwę. A na końcu światowej wędrówki pizzy byli Amerykanie, którzy stworzyli swoją wersję „na bogato”.

Dziś również Polacy są zakochani w tym daniu. Z wielokrotnie przeprowadzanych badań wynika, że 70% całego społeczeństwa sięga po ten rarytas co najmniej jeden raz w tygodniu. Jednak wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że wykonanie idealnego ciasta na pizzę jest nie lada wyczynem. Nic bardziej mylnego.

Najpopularniejszymi typami mąki do pizzy jest mąka pszenna typ 450 oraz 550. Z mąki typ 450 otrzymuje się pizzę na cienkim i kruchym spodzie, natomiast na bazie mąki typ 550 wypieka się ciasto cienkie i miękkie.

Odpowiednio dobrana mąka oraz dobrze skomponowane proporcje to jedno, ale aby stworzyć pizzę idealną musimy poznać kilka prostych sekretów, dzięki którym samodzielnie wykonany placek będzie smakował lepiej niż w tradycyjnej pizzerii.  Od niedawna w portfolio PZZ posiadamy mąkę na pizzę, zarówno w opakowaniu 1 kg oraz w większym worku 10 – kilogramowym, co jest idealnym rozwiązaniem dla HoReCa.

Ciasto robimy według następującego przepisu: 

Składniki: 1 kg mąki pszennej na pizzę, 530 – 550 ml wody, 35 ml oleju, 25 g soli, 12,5 g drożdży, 3,5 g cukru.

Wykonanie: W wodzie rozpuść cukier i drożdże. Połącz mokre i suche składniki. Ciasto zagniataj do uzyskania jednolitej konsystencji. Pod koniec dodaj olej.

Ciasto możesz zrobić na przykład wieczorem i podzielić na mniejsze porcje (300 g ciasta odpowiada pizzy o średnicy 28 cm). W lodówce może być ono przechowywane nawet do 48 godzin, więc pizzę możemy wypiec w dogodnym dla nas czasie.

To dobry pomysł na szybki obiad, niespodziewanych gości itd. Wyjmujemy ciasto z lodówki, formujemy krążek, nakładamy ulubione składniki (zajmuje to max 5-10 min). Wypiek w zależności od możliwości piekarnika 250 – 300℃ to czas 8 -10 min.

Trzeba pamiętać o tym, by ciasto w lodówce było przykryte, aby nie wyschło. Sprawdzi się tu pojemnik z zamknięciem, miska z przykrywką lub zwykły garnek z pokrywką. Porcje ciasta powinny być umieszczane w pojemnikach w odpowiednich odstępach, aby miały miejsce na rozrost. Dojrzałe ciasto z lodówki wyjmujemy trochę wcześniej zanim zaczniemy je formować. Wówczas kilkoma ruchami uzyskamy okrągły kształt pizzy.

Bardzo ważne – aby uzyskać ładną strukturę miękiszu po wypieku, to podczas kształtowania ciasta nie należy go wałkować tylko ręcznie rozciągać, aby pozostawić część powietrza wewnątrz. Formując krążek pizzy z ciasta nie podsypujemy dużą ilością mąki, bo będzie twarde. Wykorzystujemy tu odrobinę mąki krupczatki lub semoliny, wówczas łatwo rozciągniemy ciasto na grubość jaką chcemy, a spód będzie chrupiący. Pamiętajmy też, że im dłużej ciasto fermentuje w lodówce, tym bogatszy uzyskamy smak i większe pory w krawędzi pizzy. Koneserzy to uwielbiają.

Najlepsza pizza to ta najprostsza np.: margherita: ciasto, sos z pomidorów lub koncentrat mutti, ser mozzarella, sypkie przyprawy po upieczeniu według uznania. To idealne danie dla dzieci. Nawet niejadek skusi się na kawałek, zwłaszcza gdy sam będzie brał udział w przygotowaniach. Pizza to smak sam w sobie. Można uruchomić swoją inwencję twórczą i zrobić jej różne wersje – mięsne, warzywne, słodkie, słone itd.

Smacznego!

Czy wiesz, że ….
Największą na świecie pizzę upieczono w Rzymie. Jej średnica miała 40 m a powierzchnia zajęła 1261,65 m2. Z kolei w USA powstała najdłuższa pizza na świecie. Jej długość wyniosła 1930,39 m. Do jej przyrządzenia potrzeba było ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu oraz 1,5 tony mozzarelli.

Obserwuj nas