Boże Narodzenie to czas miłych spotkań i wspólnego biesiadowania z bliskimi. Aby chwile spędzone z rodziną były jeszcze przyjemniejsze, poczęstujmy gości niebanalnymi wypiekami. Być może nasze propozycje kulinarne zaskoczą ich bardziej niż świąteczne prezenty.
Menu na Boże Narodzenie
W wielu domach potrawy świąteczne gotujemy według tradycyjnych receptur. Jednak coraz częściej lubimy wprowadzać zmiany do menu na Boże Narodzenie. Urozmaicamy stare przepisy albo podajemy zupełnie nowe dania, które zachwycają swoją oryginalnością. W artykule prezentujemy kilka przepisów na smaczne słone i słodkie wypieki, które zaskoczą nawet wybrednych biesiadników.
Tarta z kapustą i grzybami
Składniki na ciasto:
- 200 g mąki pszennej PZZ Białystok
- pół kostki zimnego masła
- 1 jajko
- odrobina wody
- szczypta soli
Składniki na farsz:
- 750 g kiszonej kapusty
- garść suszonych grzybów
- cebula
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz, majeranek, kminek
Wykonanie:
Grzyby dokładnie opłucz i włóż do garnka. Zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu do miękkości. Odcedź i pokrój na paski, a wodę z gotowania przelej do osobnego naczynia. Kapustę zalej litrem wody i gotuj, aż nieco zmięknie. Dolej wodę po grzybach, zwiększ ogień i odparuj płyn. Na patelni rozgrzej tłuszcz i podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj grzyby i kapustę, wymieszaj i duś do odparowania. Dopraw do smaku solą, pieprzem, kminkiem i majerankiem.
Przygotuj ciasto. Masło posiekaj, wymieszaj składniki i dobrze zagnieć. Rozwałkuj ciasto na kształt koła na oprószonym mąką blacie i nawiń placek na wałek. Przełóż do formy na tartę o średnicy 30 cm i dociśnij, a nadmiar ciasta obetnij nożem. Nakłuj wierzch placka widelcem, wyłóż papierem do pieczenia i obciąż kuleczkami lub fasolą. Włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz około 10 minut, aż brzegi lekko się zarumienią. Wyjmij ciasto z pieca, zdejmij papier z obciążeniem i nałóż całe nadzienie. Z pozostałego ciasta wytnij dowolne wzory, ozdób nimi tartę i posmaruj je rozkłóconym żółtkiem. Włóż ciasto do piekarnika i piecz około 15-20 minut. Podawaj na zimno lub na ciepło, samodzielnie lub jako dodatek do barszczu.
Rolada miodowa
Składniki na ciasto:
- ¾ szklanki mąki pszennej PZZ Białystok
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 3 jajka
- ⅔ szklanki cukru
- ¼ szklanki wiórków kokosowych
Składniki na masę:
- 125 g masła
- ⅓ szklanki cukru pudru
- 2 łyżki miodu
Wykonanie:
Mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawą do piernika przesiej do miski. W drugim naczyniu utrzyj mikserem jaja na jasną i puszystą masę. Stopniowo wsypuj cukier i miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodaj mąkę z proszkiem oraz przyprawą i ponownie wymieszaj. Formę o wymiarach 30×25 cm wyłóż papierem do pieczenia tak, żeby jego nadmiar wystawał po bokach. Na papier wylej ciasto i wyrównaj jego powierzchnię. Ciasto włóż do piekarnika nagrzanego do 210 stopni.
Piecz około 12 minut do momentu, aż uzyska złoty kolor. Na blacie ułóż czystą ściereczką, a na niej papier do pieczenia. Posyp pergamin równomiernie wiórkami kokosowymi i ułóż na nich gorące ciasto. Po upływie 1 minuty zwiń ciasto wraz z pergaminem w roladę, pomagając sobie ściereczką (zacznij od krótszego boku). Po ostygnięciu rozwiń roladę i wyjmij papier. Teraz przygotuj krem: w misce utrzyj masło, cukier puder i miód na lekką masę. Dodawaj po odrobinie zimnej wody i miksuj, aż krem będzie biały, a cukier zupełnie się rozpuści. Masę rozsmaruj na cieście i ponownie zwiń w roladę. Lekko schłodź ciasto przed podaniem.
Ciasto czekoladowe z polewą
Składniki na ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej PZZ Białystok
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 łyżki kakao
- 250 g posiekanego masła
- 1 łyżka oleju
- 2 tabliczki połamanej czekolady
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 1 łyżka kawy rozpuszczalnej
- 2 rozkłócone jajka
Składniki polewy:
- 150 g posiekanego masła
- 150 g pokruszonej gorzkiej czekolady
Wykonanie:
Do miski przesiej mąkę i kakao. Do garnka włóż masło, olej, czekoladę, kawę, cukier i wlej szklankę wody. Podgrzewaj składniki na małym ogniu do rozpuszczenia. Następnie wlej do wgłębienia w mące, dodaj jajka i dobrze wymieszaj. Okrągłą formę o średnicy 20 cm wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto. Piecz do suchego patyczka około 2 godzin w piekarniku nagrzanym do 160 stopni. Po upieczeniu pozostaw ciasto w formie aż do całkowitego ostygnięcia. Przygotuj polewę: podgrzej w garnku masło z gorzką czekoladą i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Gdy polewa ostygnie, polej nią wierzch ciasta i poczekaj do zastygnięcia. Gotowe ciasto możesz podać z lodami lub bitą śmietaną.
Tort makowy
Składniki na ciasto:
- 180 g mąki pszennej PZZ Białystok
- 100 g masła
- 60 g cukru pudru
- 1 żółtko
Składniki na masę:
- szklanka maku
- 240 g cukru
- 8 jajek
- laska wanilii
Wykonanie:
Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj masło i drobno posiekaj. Wsyp cukier puder, dodaj żółtko i szybko zagnieć ciasto. Uformuj kulę, owiń ją folią spożywczą i włóż do lodówki. Mak sparz kilka razy wrzątkiem, osącz na sicie i przesusz. Przełóż do makutry, wsyp cukier i ucieraj, dodając po jednym jajku oraz drobno posiekaną wanilię. Uzyskana masa powinna być gładka i jednolita. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj go masłem. Na papierze ułóż spód z kruchego ciasta i nakłuj je widelcem. Włóż formę na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i wyjmij. Następnie posmaruj masą makową i piecz około 50 minut.
Tradycyjny makowiec
Składniki na ciasto:
- mąka pszenna PZZ Białystok
- 60 ml ciepłego mleka
- 50 g masła (masła, roztopionego i przestudzonego)
- 2 żółtka
- 15 g drożdży
- 2 łyżki cukru
- szczypta soli
- ziarenek z połowy laski wanilii
- pół łyżki wódki
Składniki na masę makową:
- 180 g zmielonego maku
- ⅓ łyżki masła
- łyżka miodu
- 60 g brązowego cukru
- 30 dag rodzynek
- 20 dag posiekanych orzechów włoskich
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczy
- ⅓ łyżeczki cynamonu
- 2 białka
Wykonanie:
Przygotuj rozczyn z drożdży, ciepłego mleka, cukru i łyżki mąki. Do miski wsyp pozostałą mąkę, dodaj żółtka, wanilię, sól, wódkę i zacznij wyrabiać ciasto. Na koniec wlej przestudzone roztopione masło i zagnieć na gładką masę. Ciasto przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. W tym czasie przyrządź masę makową. Mak zalej wrzątkiem, aż woda przykryje go całkowicie i pozostaw do ostygnięcia. Nadmiar wody odciśnij lub przesącz przez ściereczkę. Wymieszaj mak z pozostałymi składnikami masy oprócz białek. Białka ubij i dodaj na samym końcu, ostrożnie mieszając składniki drewnianą łyżką.
Gdy ciasto wyrośnie, rozwałkuj je cienko na kształt prostokąta na posypanym mąką blacie. Równomiernie rozsmaruj masę makową, zostawiając około 2 cm od brzegu i zwiń w roladę, a brzegi zlep i zawiń pod spód. Makowiec owiń papierem do pieczenia tak, żeby pergamin do niego nie przylegał i został pewien zapas do wyrośnięcia ciasta. Odłóż ciasto na 15 minut do wyrośnięcia i piecz zawinięte w pergamin około 35 minut w 190 stopniach, aż uzyska złotobrązowy kolor. Po lekkim przestygnięciu polej ciasto lukrem przygotowanym z cukru pudru i kilku łyżek gorącej wody. Możesz też przyozdobić je rodzynkami i kandyzowaną skórką pomarańczy.