Po zimie nasze odbicie w lustrze nie zawsze wygląda tak kolorowo, jak przyroda za oknem. Na przełomie pór roku potrzebujemy energetycznego pobudzenia, żeby nadążyć za zmianami natury. Czas więc wziąć się za siebie i wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na lawinę pozytywnych zmian. Jesteście gotowi na wiosenną przemianę? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury.
Od czego zacząć zmiany na wiosnę?
Apatia, brak energii, poszarzała cera — to skutki „zimowego snu” naszego organizmu. Z powodu codziennego pośpiechu nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie rozkręcić się na dobre. Musimy zatem pomóc mu się rozruszać. I to dosłownie. Gdy pogoda jest coraz ładniejsza, zacznijmy z niej częściej korzystać. Zrezygnujmy z przejażdżki autem na rzecz dłuższego spaceru. Wybierzmy się na jogging, szybszy marsz czy rower. Więcej ruchu to więcej siły i chęci do działania na co dzień.
Jak mieć ładniejszą cerę?
Mała ilość słońca, przebywanie wewnątrz pomieszczeń, wiatr i mróz nie wpływają dobrze na naszą skórę. Cera po zimie może być przesuszona, szara i szorstka. Czyli całkiem inna niż ta, którą chcielibyśmy mieć. Na wiosnę powinniśmy zmienić kosmetyki na lżejsze, przystosowane do nowej pogody. Stosujmy delikatniejsze zapachy i kremy z filtrem. Osoby robiące makijaż mogą sięgnąć po kremy BB zamiast ciężkich podkładów. Warto też złuszczyć i delikatnie odżywić skórę naturalnymi metodami.
Niezbędna do utrzymania zdrowego wyglądu jest też suplementacja odpowiednimi witaminami i związkami. Na wygląd naszej skóry korzystnie wpływają witaminy: A, B, C, D, E, K i nienasycone kwasy tłuszczowe. Możemy łykać tabletki, żeby uzupełnić ich niedobór w diecie. Przyjemniejszym sposobem będzie jednak dostarczanie ich organizmowi w postaci pysznych posiłków. Co w takim razie jeść, żeby mieć ładną cerę?
Zielona kasza jaglana
Składniki:
- 2 woreczki ugotowanej kaszy jaglanej PZZ Białystok
- czerwona papryka
- słoiczek zielonego pesto
- ulubione świeże zioła (np. bazylia, tymianek)
- garść orzechów włoskich
- kilka kropel soku z cytryny
- łyżka oleju kokosowego lub oliwy
- do smaku ocet balsamiczny lub sos sojowy
Wykonanie:
Orzechy włoskie i zioła drobno posiekaj. Paprykę umyj, przekrój na pół i ułóż otwartą częścią do dołu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do piekarnika i piecz w 180 stopniach, aż skórka zacznie czernieć. Przestudź warzywo, obierz i pokrój w cienkie paski. Paprykę połącz z orzechami, ziołami, sokiem z cytryny i olejem (oliwą). Możesz doprawić je do smaku sosem sojowym lub octem balsamicznym. W osobnym naczyniu wymieszaj kaszę jaglaną z taką ilością pesto, żeby uzyskać pożądany smak. Wszystkie składniki dokładnie połącz i podawaj danie posypane orzechami.
Łosoś z warzywami
Składniki:
- 2 torebki ugotowanego ryżu PZZ Białystok
- filet z łososia (około 100 g na osobę)
- 2 marchewki
- por
- 1-2 ząbki czosnku
- sok z cytryny
- pół filiżanki śmietany
- pół filiżanki bulionu lub wody
- sól, pieprz
- 2-3 łyżki oleju
Wykonanie:
Marchewkę zetrzyj na dużych oczkach tarki, a pora pokrój w półplasterki. Delikatnie podsmaż warzywa na oleju, aż lekko zmiękną. Dodaj wyciśnięty czosnek i dobrze wymieszaj całość. Wlej wodę lub bulion i duś do odparowania płynu. Następnie wlej śmietanę, połącz składniki i jeszcze chwilę podsmażaj pod przykryciem. Gorące warzywa włóż do naczynia żaroodpornego, a na nich umieść łososia doprawionego solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Wstaw całość do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i wyjmij, kiedy łosoś będzie już upieczony. Podawaj z ryżem.
Kasza z soczewicą
Składniki:
- torebka kaszy gryczanej (lub innej ulubionej) PZZ Białystok
- pół puszki czerwonej soczewicy
- 4 garście liści szpinaku
- czerwona papryka
- 2 marchewki
- 1 średnia cebula
- sól, pieprz, curry
- sos sojowy
- 2-3 łyżki oleju
Wykonanie:
Kaszę ugotuj w torebce i odstaw. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju. Dodaj marchewkę startą na grubych oczkach, pokrojoną w kostkę paprykę i liście szpinaku. Przypraw do smaku solą, pieprzem, curry i sosem sojowym. Jeśli jest taka potrzeba, dodaj kilka łyżek wody i duś do miękkości papryki. Gdy warzywa będą miękkie wsyp kaszę z soczewicą. Wymieszaj, podgrzej całość i podawaj. W razie potrzeby dopraw potrawę wedle uznania.
Witaminowe smoothie
Składniki:
- banan
- kiwi
- pomarańcza (bez pestek i białej błonki)
- 2 łyżki płatków owsianych PZZ Białystok
- ¾ szklanki wody
- odrobina miodu (w razie potrzeby)
Wykonanie:
Owoce umyj i obierz. Składniki włóż do blendera, dolej wody i zmiksuj do gładkiej konsystencji. Smoothie możesz dosłodzić do smaku miodem.
Papryka nadziewana
Składniki dla 4 osób:
- 4 czerwone papryki
- 2 torebki ugotowanej kaszy jaglanej PZZ Białystok
- 1 cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- pół puszki pomidorów bez skóry
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz, ulubione zioła
- garść parmezanu
Wykonanie:
Kaszę jaglaną ugotuj według przepisu na opakowaniu. Papryki umyj i osusz, usuń nasiona. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju. Dodaj rozgniecione ząbki czosnku i rozdrobnione pomidory. Przykryj pokrywką i gotuj kilka minut. Do warzyw dodaj kaszę jaglaną i dokładnie wymieszaj. Farsz dopraw do smaku i nadziewaj nim papryki. Na wierzchu posyp parmezanem. Warzywa zapiekaj przez 15-20 minut w 170 stopniach lub gotuj na parze do miękkości papryki.
Kasza gryczana z brukselką
Składniki:
- 1,5 woreczka ugotowanej kaszy gryczanej PZZ Białystok
- 0,5 kg brukselki
- 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki i koperku
- garść żurawiny lub 10 suszonych śliwek
- 2 łyżki oleju
- posiekane orzechy włoskie
- sól, pieprz
Wykonanie:
Brukselkę wrzuć na osolony wrzątek i gotuj około 5 minut. Na patelni rozgrzej olej, wrzuć odsączoną brukselkę i smaż przez kilka minut, aż się zrumieni. Pod koniec smażenia dodaj czosnek, żurawinę lub pokrojone w paski śliwki i sok z cytryny. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Dodaj ugotowaną kaszę, zieleninę i dobrze wymieszaj. Posyp orzechami włoskimi i podawaj.
Im więcej kolorowych warzyw i kasz wprowadzisz do swojego menu, tym lepiej będziesz się czuć i wyglądać. Wszystkie dania możesz przygotować na obiad, kolację lub wziąć ze sobą do szkoły czy pracy. Będą smakować wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i w temperaturze pokojowej. Nie masz więc już żadnej wymówki, by wciąż tkwić w zimowym letargu.