W kuchni wegańskiej nie spotkamy produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, mleko czy miód. Te składniki w przepisach powinny być zastąpione roślinnymi odpowiednikami. Zamiast nich do pieczenia i gotowania możemy wykorzystać mleko roślinne, syrop z agawy czy ksylitol. Żeby nasza potrawa była w pełni wegańska, powinniśmy dokładnie sprawdzać skład produktów przed zakupem. Część z nich, która wydaje się wegańska, może zawierać substancje pochodzenia zwierzęcego, na przykład żelatynę lub barwniki. Poniżej podajemy kilka przepisów na smaczne wegańskie słodkości, które z łatwością możemy przygotować w domu.
Banany w cieście
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej PZZ Białystok
- 3 średnio dojrzałe banany
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ¾ szklanki wody
- szczypta soli
- olej do smażenia
Wykonanie:
Banany obierz i pokrój na duże kawałki. Sypkie składniki umieść w misce i dobrze wymieszaj. Dodaj tyle wody, żeby po połączeniu powstało dość gęste ciasto o konsystencji śmietany. Na patelni rozgrzej olej. Kawałki bananów maczaj w cieście tak, żeby całe były nim pokryte. Smaż na rozgrzanym oleju. Możesz podawać je posypane cukrem pudrem.
Placek z czereśniami
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki tortowej PZZ Białystok
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- kubek mleka sojowego lub innego roślinnego (ok. 300 ml)
- pół szklanki cukru trzcinowego
- pół szklanki oleju
- 1 banan
- 0,5 kg wydrylowanych czereśni
Wykonanie:
Do miski przesyp mąkę i wymieszaj ją z proszkiem do pieczenia. W drugim naczyniu umieść pozostałe składniki i zmiksuj je na gładką masę. Połącz składniki mokre z suchymi, żeby otrzymać dość gęste ciasto. Przygotuj prostokątną blachę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Wlej masę i ułóż na niej przekrojone na pół czereśnie. Włóż foremkę do piekarnika i piecz ciasto około 40-50 minut w 180 stopniach. Po przestudzeniu możesz posypać ciasto cukrem pudrem.
Placki z borówkami
Składniki:
- 1 szklanka płatków owsianych PZZ Białystok
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka sproszkowanego siemienia lnianego
- 1 banan
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 2 garści borówek
Wykonanie:
Wszystkie składniki, oprócz owoców, włóż do wysokiego naczynia i zmiksuj. Odstaw ciasto na chwilę do zgęstnienia. W tym czasie umyj i osusz borówki. Wrzuć je do ciasta i wymieszaj delikatnie łyżką. Smaż placki z obu stron na suchej, rozgrzanej patelni. Podawaj same lub posypane cukrem pudrem.
Domowe biszkopty wegańskie
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej PZZ Białystok
- 1 szklanka cukru
- 1,5 szklanki mleka roślinnego
- łyżka octu jabłkowego
- 2 czubate łyżki oleju kokosowego
- 1,5 łyżeczka sody
- szczypta soli
Wykonanie:
Ocet wymieszaj z mlekiem i odstaw na kilka minut. W drugim naczyniu połącz mąkę, cukier, sodę i sól. Do składników mokrych dodaj olej i dobrze wymieszaj. Składniki płynne wlewaj partiami do suchych, dokładnie mieszając mikserem na wolnych obrotach. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Przygotuj płaską blachę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Ciasto nakładaj łyżką porcjami, zachowując odstępy. Piecz kilka minut do zezłocenia.
Ciasto z truskawkami
Składniki na ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej PZZ Białystok
- 1 szklanka mleka sojowego
- pół szklanki oleju kokosowego
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka sody
- 350 g truskawek bez szypułek
Składniki na kruszonkę:
- ¾ szklanki mąki pszennej PZZ Białystok
- ⅓ szklanki cukru trzcinowego
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 1 łyżeczka cynamonu
Wykonanie:
Truskawki umyj i przekrój na pół. Pozostałe składniki dobrze wymieszaj. Formę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej masę. Na wierzchu ułóż truskawki. Składniki na kruszonkę połącz i zagnieć z nich duże grudki. Posyp nimi ciasto i włóż je do piekarnika. Piecz placek około 50 minut w 180 stopniach.