Blog

Naturalne kosmetyki z mąki, kaszy, płatków owsianych i ryżu

data
Czytanie 4 min
Makaron farfalle Kawałek pizzy Makaron ravioli Spaghetti Chleb

Produkty zbożowe oraz kasza jaglana i gryczana zawierają składniki, które pozytywnie wpływają na wygląd. Gdy będziesz je regularnie spożywać, poprawi się stan Twojej skóry i włosów, a Twoje ciało odmłodzi się o kilka lat. Kasze, płatki owsiane, ryż, a nawet mąkę możesz też stosować jako naturalne kosmetyki. Łatwo przygotujesz z nich domowe maseczki, peelingi, zabiegi zmiękczające skórę i „szampon”, który nada włosom objętości.

Kasze i płatki owsiane — dieta dla pięknej skóry

 

Kasze mają niezwykle wartościowy skład i szerokie zastosowanie w kuchni. Regularne spożywanie kaszy i płatków z ziarna owsa sprawi, że Twoja cera będzie promienna, odżywiona i dotleniona. Znajdujące się w kaszach przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia i chronią przed wolnymi rodnikami. Cynk z kaszy jaglanej, gryczanej i płatków owsianych pobudza produkcję kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry. Przyspiesza też regenerację naskórka oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Rutyna ukryta w produkcie z gryki zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Dzięki temu stają się mniej kruche, bardziej szczelne i rzadziej tworzą „pajączki”. Kasza jaglana, gryczana oraz płatki z owsa zawierają też sporo żelaza, które nadaje skórze blask i poprawia jej dotlenienie.

 

Naturalne kosmetyki z kuchni

 

Z dobrodziejstwa tych naturalnych produktów możesz także skorzystać, przygotowując domowe kosmetyki. Znajdujące się w nich substancje złagodzą podrażnienia skóry, oczyszczą ją, odżywią i zadziałają przeciwzmarszczkowo. Naturalne kosmetyki do ciała poprawią nawilżenie, złuszczą naskórek i zmiękczą zrogowacenia na stopach. Mąka użyta zamiast szamponu dobrze wymyje włosy i nada lekkości fryzurze. Domowe kosmetyki zadziałają najlepiej, jeśli użyjesz ich zaraz po przygotowaniu. Nie zawierają konserwantów, więc nie nadają się do długiego przechowywania, gdyż tracą swoje właściwości.

 

Nawilżająca i łagodząca maseczka z płatków owsianych

 

5 łyżek płatków owsianych błyskawicznych zalej 5 łyżkami przegotowanej ciepłej wody. Dodaj 1 łyżkę mleka. Gdy płatki zmiękną, zmieszaj papkę z 1 łyżką miodu i nałóż na oczyszczoną twarz. Tak przygotowana mieszanina złagodzi zaczerwienienia, nawilży i odżywi cerę. Po 10 minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą.

 

Maseczka z mąki pszennej do cery tłustej i mieszanej

 

Z mąki pszennej, ciepłego mleka i miodu przygotuj gęstą papkę. Nałóż na twarz na 15-20 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj skórę ciepłą wodą. Maseczka z mąki pszennej doskonale oczyszcza pory, ściąga i matuje skórę.

 

Przeciwzmarszczkowa maseczka z ryżu

 

Ugotuj i odcedź ryż. Przelej do miseczki wodę, w której się gotował i odstaw na później do umycia twarzy. 3 łyżki świeżo ugotowanego ryżu wymieszaj z 1 łyżką ciepłego mleka i 1 łyżką miodu. Nałóż papkę na oczyszczoną twarz i trzymaj około 20-30 minut. Gdy maseczka zaschnie, zmyj ją wodą ryżową. Maseczka z ryżu ma działanie odmładzające, wygładzające, rozjaśniające i przeciwzapalne.

 

Tonik do twarzy z płatków owsianych

 

Płatki owsiane zalej ciepłą, przegotowaną wodą i przykryj pokrywką lub talerzem. Gdy płatki nieco namokną, a woda stanie się mętna, przecedź płyn i używaj jako tonik do twarzy. Ten naturalny kosmetyk sprawi, że skóra twarzy będzie elastyczna i nawilżona. Tonik z płatków owsianych możesz przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniczku.

 

Peeling do twarzy z płatków owsianych

 

Zmiel łyżkę płatków owsianych, wymieszaj z łyżeczką soku z cytryny i łyżką gęstej śmietany lub jogurtu. Powstałą papkę nałóż na twarz i masuj skórę przez kilka minut. Następnie spłucz ciepłą wodą. Taki zabieg wygładzi skórę i delikatnie ją rozjaśni.

 

Peeling do twarzy z kaszy manny

 

Pełną łyżeczkę suchej kaszy manny połącz z olejkiem ze słodkich migdałów i odrobiną olejku rycynowego, aby powstała papka. Nałóż mieszaninę na skórę i wykonaj masaż, po czym dokładnie spłucz ją wodą. Twoja cera będzie nawilżona i oczyszczona.

 

Peeling z kaszy gryczanej na dłonie

 

Z kaszy gryczanej, odrobiny wody, soku z cytryny i żelu pod prysznic zrób mieszaninę, którą wymasujesz w dłonie. Po spłukaniu peelingu skóra będzie rozjaśniona i delikatna.

 

Peeling do ciała z kaszy jaglanej

 

Lekko roztłucz w moździerzu porcję suchej kaszy jaglanej. Następnie zmieszaj ją z odpowiednią ilością miodu i jogurtu lub śmietany, by uzyskać gęstą mieszaninę. Nakładaj ją partiami na ciało i wykonaj kilkuminutowy masaż. Następnie dobrze spłucz peeling wodą. W ten sposób wygładzisz i oczyścisz swoją skórę.

 

Łagodząca kąpiel nawilżająca

 

Szklankę płatków owsianych lub jęczmiennych wsyp na gazę i szczelnie zawiąż. Umieść zawiniątko w garnku i zalej gorącym mlekiem. Zaparzone płatki odciśnij, a powstały płyn wlej do napełnionej wodą wanny. Półgodzinna kąpiel w wywarze z płatków posłuży przesuszonej, podrażnionej skórze, także u dzieci.

 

Zabieg zmiękczający pięty

 

Całe lub zmielone płatki owsiane zmieszaj z dowolnym olejem, aby uzyskać gęstą papkę. Możesz użyć na przykład oliwy z oliwek lub rozpuszczonego oleju kokosowego. Mieszaninę nałóż na stopy na pół godziny, a potem spłucz zimną wodą. Takie domowe SPA dla stóp zmiękczy naskórek i zrogowacenia. Zabieg pomoże zwłaszcza na popękane pięty.

 

Mycie włosów mąką żytnią

 

Mąki zawierają naturalne substancje myjące oraz składniki, które dodają włosom objętości i unoszą je u nasady. Taki mączny “szampon” zrobisz z kilku łyżek przesianej mąki żytniej (najlepiej typu 720) i z zimnej wody. Z tych składników przygotuj papkę o rzadkiej konsystencji. Nałóż ją na mokre włosy i skórę głowy, po czym masuj je przez kilka minut. Spłucz mąkę chłodną lub letnią wodą, by nie zaczęła się kleić.

 

Żeby nie wywołać podrażnień, naturalne maseczki, peelingi i produkty do innych zabiegów sporządzaj z wysokiej jakości składników. Do przygotowania domowych kosmetyków używaj tylko tych, na które nie masz uczulenia. Wegańskie wersje kosmetyków uzyskasz, zastępując miód syropem klonowym, a zwierzęce mleko i jogurt ich roślinnymi odpowiednikami.

Obserwuj nas