Blog

10 sposobów na zdrowy porządek w kuchni

data
Czytanie 3 min
Makaron farfalle Kawałek pizzy Makaron ravioli Spaghetti Chleb

Kuchnia może być sercem domu, miejscem wspólnego spożywania posiłków i miłych spotkań z przyjaciółmi. Taką funkcję spełni tylko wtedy, gdy swoim wyglądem będzie przyciągać, a nie odpychać gości i domowników. Poznaj 10 sposobów na to, aby dobrze zorganizować kuchnię i zachować porządek w tym ważnym pomieszczeniu.

1. Zacznij poranek bez brudnych naczyń

 

Nie ma nic lepszego jak rozpoczęcie dnia w czystej kuchni. Nawet wtedy, gdy spieszysz się do pracy i masz tylko chwilę na łyk kawy przed wyjściem z domu. Dobry humor o poranku może jednak zepsuć widok sterty brudnych naczyń, które piętrzą się w zlewie aż pod kran. Najlepiej więc po każdym posiłku poświęć chwilę na umycie naczyń lub włożenie ich do zmywarki, a dopiero potem udaj się na zasłużony odpoczynek po jedzeniu. Dzięki temu planując rano swój dzień, będziesz mieć na swojej liście jeden obowiązek mniej.

 

2. Zatroszcz się o kuchenne blaty

 

Gdy kroisz pieczywo, okruchy rozsypują się wszędzie. To samo dzieje się z przyprawami podczas doprawiania potraw czy kanapek. Rozsypane na blatach drobinki sprawiają, że nawet schludna kuchnia zaczyna wyglądać nieestetycznie. Na pewno zaradzi temu szybkie przetarcie blatów na mokro kilka razy dziennie.

 

3. Sprytnie przechowuj produkty

 

Papierowe opakowania mąki, kaszy czy cukru mogą być czasami nieporęczne. Produkty sypkie możesz więc umieścić w szczelnych szklanych lub plastikowych pojemnikach. Przyklej na nich etykiety z datą ważności oraz wskazówki dotyczące sposobu i czasu gotowania. Zanim przesypiesz żywność, upewnij się, że pojemniki są czyste i suche. Słoiki i pudełka trzymaj w chłodnym miejscu, gdzie nie ma dostępu światła słonecznego ani dużej wilgotności. Co jakiś czas sprawdzaj, czy produkty nie nabrały wilgoci lub zaczęły się psuć przez nieodpowiednie przechowywanie. Na przykład bardzo łatwo odróżnisz dobrą mąkę od tej, która nadaje się już tylko do wyrzucenia.

 

4. Zrób porządek w przyprawach

 

Jeżeli gromadzisz przyprawy w papierowych torebeczkach, przyda ci się koszyczek do ich segregacji. W niektórych sklepach z wyposażeniem domu można dostać także specjalne pojemniki, które mają poprzeczne przegródki i ułatwiają sortowanie małych opakowań. Wymyśl sobie system, według którego ułożysz przyprawy. Może to być podział zgodnie z zastosowaniem lub alfabetyczny. Ważne, żeby dobrze się sprawdzał i pomagał szybko znaleźć potrzebną torebeczkę.

 

5. Sprzątaj naturalnie i bezpiecznie

 

Unikaj stosowania silnych środków do czyszczenia, które mogą powodować alergie lub zawierać szkodliwe substancje. Pamiętaj, że w kuchni detergenty mogą mieć przypadkowy kontakt z żywnością, po której spożyciu możesz mieć problemy ze zdrowiem. Do sprzątania używaj sody oczyszczonej, octu, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Te naturalne środki nie są szkodliwe, doskonale rozpuszczą kamień i usuną przebarwienia w zlewie, na kuchence czy płytkach. A bardzo zabrudzony piekarnik wyszorujesz pastą przygotowaną z połowy szklanki sody, łyżeczki soli i odrobiny gorącej wody.

 

6. Używaj silikonowych akcesoriów

 

W sklepach dostępna jest coraz szersza gama przyrządów kuchennych wykonanych z przyjaznych polimerów. Silikonowe stolnice, miski, sitka, cedzaki, formy do ciast i zapiekanek łatwo umyjesz po użyciu, a później złożysz, oszczędzając miejsce na przechowywanie w kuchni.

 

7. Zadbaj o zdrowe owoce i warzywa

 

Warzywa i owoce przechowuj w odpowiednich warunkach. Owoce południowe powinny leżeć w temperaturze pokojowej, a warzywa w lodówce — na papierowym ręczniku, który wchłonie z nich nadmierną wilgoć. Jeżeli jedzenie spleśnieje, od razu je wyrzuć. Szkodliwe mykotoksyny są obecne w całym zakażonym produkcie, a nie tylko w miejscu, w którym urosła pleśń.

 

8. Skutecznie rozpraw się z kurzem

 

Kurz bardzo łatwo gromadzi się na meblach znajdujących się tuż pod sufitem. Jeżeli przecieranie wysoko zawieszonych szafek jest dla ciebie kłopotliwe, ułóż na ich górnej powierzchni rozłożone gazety i co jakiś czas ostrożnie je wymieniaj. W ten sposób zapobiegniesz powstaniu grubej warstwy zanieczyszczeń zawierającej uczulające roztocza.

 

9. Bądź eko

 

Sortuj śmieci. Do oddzielnych koszy wrzucaj plastik, makulaturę, puszki i szklane opakowania. Wszystkie jednorazowe pojemniki zgniataj lub składaj przed wrzuceniem do kubła. Śmieci będą zajmować o wiele mniej miejsca w koszu, a ty unikniesz rozsypującej się góry odpadków w szafce pod zlewozmywakiem.

 

10. Zabezpiecz kuchenkę przed kulinarnymi popisami

 

Jeżeli podczas twojego gotowania sosy lub tłuszcz uwielbiają pryskać, zabezpiecz kuchenkę przez zabrudzeniem, wykorzystując folię aluminiową. Oderwij płaty ze srebrnego arkusza, zrób w nich dziury na palniki i ułóż płasko, dociskając do powierzchni kuchenki. Gdy skończysz kucharzyć, a palniki już ostygną, zdejmij zabrudzoną folię i wyrzuć do śmieci.

Aby dobrze czuć się w swojej kuchni, nie musisz stosować wszystkich wymienionych sposobów. Wybierz te, które najbardziej odpowiadają tobie i twojej rodzinie. Organizacja kuchni powinna być nie tylko obowiązkiem, ale też dobrą zabawą.

Obserwuj nas